Home / Expert Answers / Other Math / a-mom-bought-her-kids-3-cartons-of-milk-for-1-25-each-and-6-doughnuts-the-total-cost-was-6-90-writ-pa917

(Solved): a mom bought her kids 3 cartons of milk for 1.25 each and 6 doughnuts. The total cost was 6.90. Writ ...



a mom bought her kids 3 cartons of milk for 1.25 each and 6 doughnuts. The total cost was 6.90. Write an equation to determine cost of a doughnut


We have an Answer from Expert

View Expert Answer

Expert Answer


Let cost of doughnuts is dAccording to qu
We have an Answer from Expert

Buy This Answer $5

Place Order

We Provide Services Across The Globe